Filtre temizliğini siz de yapabilirsiniz


Mitsubishi Electric split klimanızdan en iyi performansı alabilmek, elektrik sarfiyatını azaltmak ve istenmeyen kokuların önüne geçmek için filtreleri düzenli olarak temizleyiniz. Kullanıma ve çalıştığı ortama göre değişmekle birlikte filtreleri 15 günde bir temizlemekte fayda vardır. Aşağıdaki önerileri dikkate alarak temizliği kendiniz yapabilirsiniz:

  1. Öncelikle klimayı ve elektrik sigortasını kapatınız. Klimaya elektrik gelmediğinden emin olunuz.
  2. Ön paneli fazla zorlamadan bir tık sesi duyulana kadar her iki yandaki yuvalarından tutarak yukarı doğru kaldırınız. 
  3. Filtreyi alt orta bölümündeki yuvasından tutarak hafifçe yukarı doğru kaldırıp kendinize doğru çekip çıkarınız.
  4. Metal parçalara ellerinizle dokunmamaya özen gösteriniz. Filtre çıkarıldıktan sonra daha net olarak görülen alüminum kanatçıklar narin yapılı olduklarından zarar görebilir.
  5. Filtre, klima içerisindeki yuvasına oturacak şekilde L biçiminde üretildiğinden düzeltmeye çalışmayınız. Aksi halde kenar plastikleri kırılabilir.
  6. Filtrenin kaba tozunu elektrik süpürgesi yardımı ile temizleyiniz. 
  7. Daha sonra filtreyi ılık suyla yıkayınız. Benzin, tiner, kireç çözücü, böcek öldürücü gibi kimyasal maddeleri kullanmayınız. Sadece sabun vb. sulandırılmış yumuşak deterjanlar kullanınız.
  8. Filtreyi gölgede kurutunuz. Doğrudan güneş ışığına, sıcağa veya ateşe maruz bırakmayınız. Aksi halde şekli ve yapısı bozulabilir.
  9. Kuruduktan sonra filtreyi yuvasına takınız.